GENEL SOSYOLOJİ

Dinlerin ve Türkiye’nin Hayvanlar Hakkındaki Görüşleri

İnsan dışında doğada olan tüm canlılar insanlık için sadece birer hizmetçidir. Onlar düşünemez, ölünce toprak olup yargılanmaz, beyinleri sadece beslenme üzerine kuruludur ve insanoğlu ihtiyaç duyarsa onları rahatça yiyebilir ama tabi ki istisnaları da var mesela domuzlar onlar bok yer ve eşlerini kıskanmaz. İnsan eğer ki ihtiyaç duyarsa hayvanları ulaşım aracı gibi kullanabilir isterse kürkünü alıp onunla ısınabilir. Hayvanların yeryüzüne gönderilme amaçlarından birisi de yaratıcının bir kanıtı olmasıdır. Hadi biraz hayvanları tanıyalım. Mesela köpekler, kesinlikle eve sokulmaması gerekir çünkü köpek giren eve melek girmez Azrail’in nasıl girdiği hakkında bilgimiz olmasada sonuç itibariyle konuyu fazla kurcalamamak lazım sonuçta inanç sorgusuz itaat demektir. Yada bir diğer hayvan kedi kesinlikle görüldüğü yerde öldürülmelidir çünkü hain bir hayvandır siz onu beslersiniz, barındırırsınız ama o ne yapar ihanet eder. Örneğin inekler, hiç acımadan çiftleştirip yavrusundan ayırabilirsiniz. Yalnız yavrusundan ayrılması çok önemli yoksa sütü yavrusu içer ve sizin paranızı az kazanmanıza sebep olur. Yavruya o kadar değer vermenize gerek yok nede olsa insan yavrusu değil o istediğiniz gibi kesebilirsiniz ama tabi biraz büyütüp öyle kesmekte fayda var daha çok kazanırsınız. Tavuklar var birde onlara hiç acımayın tam bir hizmetçilerdir koyun boyu kadar kafese yumurtlayıp dursun parası da iyidir. Ne yoksa yazdıklarıma katılmıyor musun? Bana küfürler mi ediyorsun? Esasında bunlar benim düşüncelerim değil birebir dinlerin düşünceleri yani eğer ki yukarıda yazdıklarımı kabullenmiyor ve saçma buluyorsan inandığın dini bir kez olsun sorgulamanı tavsiye ederim. Alt tabaka olarak gördüğü hayvanlara yapmış olduğu haksız sınıflandırma ufak bir objektif düşünmen ile ortaya çıkacaktır.

Yukarıda ki videoya gelecek olursak ne diyeceğimi şaşırmış bulunmaktayım. Yani sanığın askerde olduğu halde o anda sarhoş olduğunu ifade etmesine mi şaşırayım koca koca adamların olan şu duruma tepkisizliğine mi? Yada daha vahimi görüntünün yayınlandığı güvenlik kamerasının askeriye ait olduğuna mı? Şu tepkisizliğiyle olayı izleyen askerler mi bizi koruyacak? Diyelim ki işkenceci sanıktan korktular ve müdahale edemediler bir işgal durumunda damı tepkisiz kalacaklar? Bana kalırsa tepkisiz kalacaklar çünkü bu ruh hali çökmüş ve sönmüş bir ruh hali. Yanlış anlamayın orada durumu izleyen askerlere suç bulmuyorum bende askerlik yaptım oradakileri gayet iyi anlıyorum çünkü akşam olduğu zaman büyük ihtimalle sanık daha eski asker olduğu için izleyenlere tepki vermesi durumunda akşam bir sürü eziyet çektirecek. Ordu sisteminde ki disiplinsizliğin resmidir bu. Büyük ihtimalle üst rütbeli komutanlar baştan aşağı astlarını eze eze bu durumu sorgulayacaklar ama tabi ki hayvana olan işkenceden dolayı değil bu olayın nasıl örtbas edilmeyip basına yansıyıp onları zor durumda bıraktıklarıyla alakalı sorgulayacaklar.

Sivil kısıma baktığımız zaman ise çok karışık bir sosyolojik ortam var. Bir yanda bakıyorum mesela kargo dağıtımıyla uğraşan kesimde bir tabaka üst kısmın aldığı hayvan mamalarını sinirlenerek gereksiz harcama yaptıklarını iddia edip hayvanlar için bu kadar masrafa gerek olmadığı düşüncesine sahipler. Yada çekirdek aile yapısında sürekli kıramadıkları çocuklarının bir anlık hevesi olan kedi, köpek gibi canlı besleme isteklerini çocuklarının hevesi geçtiğinde acımasızca sokağa terk etmeleri beni dumura uğratıyor. Yada şu meşhur hacı hoca diye tabir edilen kesime ne demeli evinde sevgiyle kedi veya köpek besleyenlere ağzından salyalar akıtarak cennete giremeyeceksiniz evinize sokmayın o pis mahlukları diyerek bilinç altı baskı kurmaları üstelik bunu yaparken de inandıkları dini referans göstermeleri. Hayır tamam işin trajikomik yanı inandıkları dinin kitabını okumazlar veyahut anlamadıkları bir dilde okuyanları dinleyerek huzur bulmaya çalışırlar.

Ama her ne olursa olsun bugün evime yağmur altında hızlı adımlarla ilerlerken yolda gördüğü kediye evine götürdüğü iki ekmeğin bir parçasını kopartıp ona ayıran kırmızı montlu güzel insan senide görmedim sanma insanlığın tüm umutları seninle yeşeriyor ufak detaylar devrim yaratacak emin olun. Sizleri seviyorum siz beni değil doğada ki tüm hayvanları sevin beni de mutlu olursunuz. Tekrardan görüşmek dileğiyle bu arada düşüncelerimi paylaşmanı bekliyorum anladın sen onu hadi çav bella.

Yazar hakkında

resuloztas

Saygısız, terbiyesiz ve sorgulayan bir insan.

Yorum gönder